Strona Główna  Listopad 18 2017 22:08:46

Szkolny Dzień Przeciw Cyberprzemocy

SZKOLNY DZIEŃ PRZECIW CYBERPRZEMOCY

16 lutego obchodziliśmy w szkole Szkolny Dzień Bez Cyberprzemocy pod hasłem „Jestem bezpieczny w sieci”. Był on podsumowaniem wielu działań na temat bezpieczeństwa w sieci Internet, które intensywnie prowadzimy w szkole od początku roku szkolnego.

W tym dniu odbyły się prelekcje w klasach IV-VI szkoły podstawowej prowadzone przez sierż. sztab. Michała Frużyńskiego oraz w klasach I-III gimnazjum prowadzone przez asp. szt. Agnieszkę Seyrlhuber z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Dotyczyły one zasad korzystania z cyberprzestrzeni oraz umiejętności reagowania na napotkane tam zagrożenia. Przed rozpoczęciem szkoleń każda klasa otrzymała z rąk p. dyrektor szkoły Anny Maziarz infografikę przedstawiającą 10 zasad bezpiecznego Internetu. W najmłodszych klasach pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z nowych technologii prowadziły nauczycielki zajęć komputerowych, w klasie pierwszej – p. Agnieszka Durasik, w klasie drugiej – p. Barbara Jewuła, w klasie trzeciej – p. Gabriela Ciasnocha.

Podczas Szkolnego Dnia Bez Cyberprzemocy miało miejsce otwarcie wystawy prac konkursowych – komiksów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu na komiks oraz wręczenie nagród. W tej części obchodów Szkolnego Dnia Bez Cyberprzemocy towarzyszyli nam funkcjonariusze policji st. sierż. Juliusz Cierniak oraz sierż. szt. Piotr Kilian z Komisariatu Policji w Wojniczu, którzy wręczali nagrody. Organizatorem konkursu na komiks była p. Kinga Klepacka. Wyniki konkursu w kategorii szkoła podstawowa: I miejsce Mateusz Stolarz (kl. VI); II miejsce Nikola Banaś (kl. IV); III miejsce Patryk Jakubas (kl. V); wyróżnienia: Zuzanna Zając (kl. IV), Weronika Burnóg (kl. V), Izabela Kurek (kl. VI), Julita Pater (kl. VI). Wyniki konkursu w kategorii gimnazjum: I miejsce Klaudia Hajdo (kl. III); II miejsce Konrad Bachara (kl. III); III miejsce Wiktoria Mleczko (kl. II); wyróżnienia: Nikodem Adamczyk (kl. I), Zuzanna Izak (kl. III).

Niespodzianką na koniec uroczystości był występ grupy teatralnej Krach, która przygotowała teledysk do piosenki pt. „Przytul Hejtera”. Słowa tego utworu wyrażają, w sposób wesoły, bez agresji i przemocy, sprzeciw hejtowaniu w sieci.

Szkolne działania w ZSP w Wielkiej Wsi w zakresie profilaktyki cyberprzemocy prowadzi nauczyciel informatyki p. Gabriela Ciasnocha.

W październiku 2016 r. nasi uczniowie brali udział w prelekcjach prowadzonych przez st. sierż. Daniela Bakę – Dzielnicowego z Komisariatu Policji w Wojniczu na temat zagrożeń w sieci. Szkoła zakupiła również pakiet filmów dydaktycznych dla szkoły podstawowej i gimnazjum, które w ciekawy sposób poruszają tematykę związaną z bezpiecznym korzystaniem z nowych technologii, cyberbullyingiem oraz happy slappingiem. W grudniu 2016 r. do szkoły został zakupiony i zainstalowany jeden z najnowocześniejszych pakietów ochronnych ESET Endpoint Security z ochroną rodzicielską, antywirusem ochroną przed szpiegowaniem i firewallem. Zakup ten znacznie wpłynął na bezpieczeństwo w szkolnej sieci. W styczniu 2017 r. odbyło się szkolenie o zagrożeniach w cyberprzestrzeni dla rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły poprowadzone przez asp. szt. A. Seyrlhuber z KMP w Tarnowie oraz st. sierż. D. Bakę z KP w Wojniczu.

Prężne działania szkoły i edukacja na temat bezpiecznych zasad korzystania z dobrodziejstwa Internetu przyniosła widoczne już w świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców efekty. Dzięki podjętym działaniom uczniowie z Wielkiej Wsi wiedzą naprawdę dużo na temat cyberbezpieczeństwa, które jest jednym z priorytetów projektu „Bezpieczna+” realizowanego w naszej szkole.

+++Więcej zdjęć+++